Events

Events

Concerts & tour plans

JULI 2019

14. juli Aarhus Jazzfestival/Aarhus Jazzselskab : Pierre Dørge/Irene Becker/Benita Haastrup/Peter Laugesen. 

13. juli  Jazzcup : Sophisticated Ladies + Christina Dahl. 

10. juli kl.10 Familiekoncert Cph. Jazzfestival Lindevangsparken : Benita Haastrup-DrumDrum.

9. juli kl.21 Huset Paradise Jazzcafe : Another World/ Katrine Suwalski.

8. juli kl.19 Den Blå Planet : Stefan Forssen/Jens Skou Olsen/Benita Haastrup.

6. juli kl.21 Sofie kælderen : Sophisticated Ladies + Christina Dahl.

5 juli kl.16-18 Bolværket/Sofie Kælderen : Sophisticated Ladies.   

 

JUNI 2019

21. juni Mejeriet Thorup : She-Trio  Sanne Graulund/Eva Malling/Benita Haastrup.

 

MAJ 2019

30.  Jazzhus Montmartre : Sophisticated Ladies + Christina Dahl.

25.  Krudttønden : She-Trio  Sanne Graulund/Eva Malling/Benita Haastrup.

 

APRIL 2019

28. kl.14 Klaverfabrikken Hillerød : Familiekoncert Benita Haastrup-DrumDrum.

27. kl.14 Kulturfabrikken Culthus Nykøbing Falster : Familiekoncert Benita Haastrup-DrumDrum.

16. kl 21 Huset Paradise Jazzcafe : Sophisticated Ladies + Christina Dahl.

12. Biel Schweiz : IFMCollective

 

MARTS 2019

29. kl.10 Vibenhus Skole : Benita Haastrup-DrumDrum.

23. kl.14  Charlottenborg Cph-Dox : Blue Note Trio Christina Dahl/Helle Marstrand/Benita Haastrup.

4.  –  21.  Turne Møre & Romsdal Norge : Benita Haastrup-DrumDrum.

 

FEBRUAR 2019

25.  –  28.  Turne skoler i Danmark : Benita Haastrup-DrumDrum.

26. kl.20 Kødbyen : Den Kosmiske Trio Irene Becker/Pierre Dørge/Benita Haastrup.

20. kl.20 Gilleleje : Sophisticated Ladies + Christina Dahl.

14. kl.20 Dampf. Brygg Schweiz : Sarah Chachsad Trio

13. kl.20 Jazzcampus Basel Schweiz : Sarah Chacksad Trio.

11. kl.20 White Rhabitt : Sarah Chacksad Trio.

9. kl.20 Jazzcampus Basel Schweiz : IFMCollective.

8. kl.20 Beejazz Bern : IFMCollective.

7. kl.20 Vario Bar Olten : IFMCollective.

6. kl.20 Jazzfederation Hamburg : IFMCollective.

5. kl.21 Huset Paradise Jazz : IFMCollective.

4. kl. 20 Musikhuset Posten : IFMCollective.

3. kl.15 Jazzselskabet Aarhus/Aarhus Musikhus : IFMCollective.

 

JANUAR 2019

30. kl.10 Kirkebæk Skolen : Benita Haastrup-DrumDrum.

25. kl.20 Gimle Føllenslev : Sophisticated Ladies + Christina Dahl.

21.  –  24. Turne Møre og Romsdal Norge : Benita Haastrup-DrumDrum.

16.  –  18. Turne skoler DK : Benita Haastrup-DrumDrum.

3.  –  15.  Turne Møre og Romsdal .  Benita Haastrup-DrumDrum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

December 2018

13 December kl.19 Lennart Richard Julekoncert, La Banca Hellerup

12 December kl.19 Lennart Richard Julekoncert, La Banca Hellerup

10 December kl.19-20 Sophisticated Ladies Julekoncert, Den Blå Planet

November 2018

30 November Benita Haastrup DrumDrum, Nordland Ofoten

29 November Benita Haastrup DrumDrum, Nordland Ofoten

28 November Benita Haastrup DrumDrum, Nordland Ofoten

27 November Benita Haastrup DrumDrum, Nordland Ofoten

26 November Benita Haastrup DrumDrum, Nordland Ofoten

23 November Benita Haastrup DrumDrum, Nordland Ofoten

22 November Benita Haastrup DrumDrum, Nordland Ofoten

21 November Benita Haastrup DrumDrum, Nordland Ofoten

20 November Benita Haastrup DrumDrum, Nordland Ofoten

19 November Benita Haastrup DrumDrum, Nordland Ofoten

16 November kl.20 præsentation af HC Andersen forestilling, Kolding Comwell

14 November Workshop, Bøgely Værløse

13 November Workshop, Bøgely Værløse

9 November kl.17  Benita Haastrup DrumDrum, Viborg Bibliotek

8 November kl.18.30, Inge Andersen 4, Kareten Amager

5 November kl.16 Sophisticated Ladies Trio, Hotel Cecil

3 November kl.15 Benita Haastrup DrumDrum, Taastrup Medborgerhus

Oktober 2018

30 Oktober kl.17 Sophisticated Ladies Trio, Rødovre Bibliotek

26 Oktober kl.10 Koncert og foredrag v Jens Skou Olsen / Benita Haastrup Trio

25 Oktober Benita Haastrup DrumDrum, LMS Jylland

24 Oktober Benita Haastrup DrumDrum, LMS Jylland

23 Oktober Benita Haastrup DrumDrum, LMS Jylland

22 Oktober Benita Haastrup DrumDrum, LMS Jylland

18 Oktober kl.20 Sophisticated Ladies 4, Jönkøbing Sverige

6 Oktober kl.15 Katrine Suwalski – The Blessing, Kokkedal Kirke

September 2018

1. September kl.17.30 Benita Haastrup Trio, Bogø Jazzfestival – Skov Pavillionen, Østerskovvej 44, 4793 Bogø By.

11. September – 26. September Benita Haastrup DrumDrum turne Møre Romsdal, Norway

28. September Sophisticated Ladies + Christina Dahl, Stord Jazz, Norway.

29. September Sophisticated Ladies + Christina Dahl, Haugesund Jazz, Norway.

29. September Soph. Ladies + Christina Dahl, Husness Jazz, Norway.

August 2018

8. august kl.10 Benita Haastrup Trio, Gribskov Gymnasium – Musik + Foredrag af Jens Skou Olsen.

23. august kl.19.30 Lennart Richard 5, La Banca Hellerup

26. august kl.16.30 Pierre Dørge, Irene Becker, Benita Haastrup + Peter Laugesen, Lousiana Kunstmuseeum.

Juli 2018

6. juli kl.16-18 Sophisticated Ladies – Bolværket Christianshavn, Kbh.

7. juli kl.21 Sophisticated Ladies + Christina Dahl – Sofie Kælderen Kbh.

8. juli kl.16-18 Sophisticated Ladies – Bolværket, Christianshavn, Kbh.

9. juli kl.13 Suwalski/Haastrup + Tea Bendix – Krudtugle Jazz i Krudttønden, Østerbro, Kbh.

10. juli kl.14-16 Sophisticated Ladies + Christina Dahl – TBA

15. juli kl.19 Benita Haastrup Trio, Vega Kirke, Vega Islands, Norway.

16.juli kl.20 Benita Haastrup Trio,  Gullsvåg fjellet, Vega Islands, Norway.

Juni 2018

2. juni Workshop Holberg Teateret.

3. juni Workshop Holberg Teateret.

9. juni kl.19.30 Sophisticated Ladies + Martin Roy Wade – Kellermans Cafe, Teglholmsgade 36B, 2450 Kbh. SV.

10. juni Workshop Holberg Teateret.

13. juni Workshop Holberg Teateret.

16. juni Workshop Holberg Teateret.

18. juni Niels Bugge, Jan Harbeck, Benita Haastrup – Salonen, Østerbro, Kbh.

22. juni  kl.19.30 Generalprøve Ludvig Holberg’s  Kildereysen – Holberg Teateret – Akademihaven, Sorø.

24. juni kl.19.30 Generalprøve Kildereysen – Holberg Teateret – Akademihaven, Sorø.

25. juni – 30. juni kl.19.30 Ludvig Holberg’s Kildereysen – Akademihaven Sorø.

Maj 2018

5. maj kl.14 Sophisticated Ladies – Støberihallen Hillerød.

8. maj kl.20 Pierre Dørge, Irene Becker, Benita Haastrup + Peter Laugesen – Koncert Kirken Nørrebrø Kbh.

10. maj kl.19 Inge Andersen 4 – Kareten Kbh.

14. maj Workshop – Fensmarkskolen Kbh.

15. maj Workshop – Fensmarkskolen Kbh.

16. maj Workshop – Fensmarkskolen Kbh.

17. maj Workshop – Fensmarkskolen Kbh.

18. maj Workshop – Fensmarkskolen Kbh.

18. maj kl.15.30 Benita Haastrup DrumDrum – Fensmarkskolen, Nørrebro Kbh.

19. maj kl.20 Sophisticated Ladies – Gæstgiveriet Ærø.

24. maj kl. 19.30 Lennart Ricard 5 – La Banca, Hellerup.

25. maj kl.20 Sophisticated Ladies + Christina Dahl – Godset Kolding.

26. maj kl.14 Trommetrolden – Culthus, Kulturfabrikken Guldborgsund.

27. maj Workshop Holberg Teateret.

31 maj Chaksad/Kruse/Haastrup – Irene Schweizer Grand Prix Awards 2018, Zurich, Schweiz.